Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Dzisiaj poruszymy podstawowy temat higieny jamy ustnej. Jak prawidłowo i skutecznie zadbać o zdrowie zębów? Ile razy dziennie należy je myć i na co warto zwracać uwagę?

Przygotowaliśmy 6 podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Zobacz czy stosujesz się do poniższych zasad, które pomagają w zachowaniu zdrowego uśmiechu.

Jeżeli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje na temat higieny jamy ustnej to odsyłamy do wcześniejszych wpisów na naszym blogu: HIGIENA

1. Właściwa szczoteczka do zębów

Odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów to podstawa, pomoże Ci ona w dokładnym wyczyszczeniu powierzchni zębów.

Do mycia zębów należy użyć zaleconej przez higienistkę stomatologiczną szczoteczki do zębów

Nasi eksperci najczęściej polecają szczoteczkę soniczną . Jest to jak dotąd najlepsza na rynku elektryczna szczoteczka do mycia zębów. Wytwarza ona drgania o częstotliwości dźwiękowej, które w naszej jamie ustnej w połączeniu z wodą i śliną tworzą chmurę bąbelków precyzyjnie docierających we wszystkie trudno dostępne dla zwykłej szczoteczki miejsca, usuwając płytkę i film bakteryjny.

2. Właściwa pasta do zębów

Przede wszystkim taka, która zawiera dwa bardzo istotne składniki: HydroXyapatyt i Xylitol.

Hydroxypapatyt odpowiada między innymi za remineralizacje szkliwa i ogranicza powstawanie nowych ognisk próchnicowych.

Xylitol zmniejsza ilość odkładającej się płytki bakteryjnej poprzez podnoszenie współczynnika pH w ustach, co mocno utrudnia rozwój bakterii próchnicowych.

Ważne jest także aby również starać się wybierać pasty, które nie zawierają mocno ściernych środków myjących.

3. Myj prawidłowo zęby przynajmniej 3 razy dziennie

Bardzo ważne jest staranne szczotkowanie zębów rano, po śniadaniu i wieczorem, po ostatnim posiłku, by usunąć płytkę nazębną – główną przyczynę próchnicy i chorób dziąseł. W miarę możliwości zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku. Pamiętaj, że myjesz zęby po to, aby usunąć z ich powierzchni pozostałości po jedzeniu, przebarwienia po napojach i przede wszystkim bakterie.

Zęby należy myć ruchem wymiatającym, w ten sposób pozbywasz się wszystkich pozostałości i bakterii.  Myj każdy ząb osobno, od dziąsła aż po koronę (białą część wystającą ponad linią dziąsła). Ponadto myj zęby od strony zewnętrznej i wewnętrznej, a jeśli masz wątpliwości czy prawidłowo myjesz zęby, koniecznie poproś o poradę higienistkę stomatologiczną podczas kolejnej wizyty higienizacyjnej i kontrolnej.

4. Używaj nici dentystycznej

Warto pamiętać o tym, że szczoteczka nie zawsze dotrze do przestrzeni międzyzębowych, dlatego te należy oczyścić nicią dentystyczną. Pomoże Ci ona w dotarciu do szczelin i usunięciu z nich pozostałości. Jeśli tego nie zrobisz, pozostawione tam bakterie mogą powodować próchnicę.  Aby prawidłowo użyć nici dentystycznej owiń wokół środkowych palców około 40 cm nici, a następnie przy użyciu kciuków i palców wskazujących napnij kawałek. Tak przygotowany odcinek nici dentystycznej umieszczaj kolejno między zębami i łagodnymi ruchami przesuwaj ją w górę i dół.

5. Używaj płynu do płukania jamy ustnej

Równie ważnym etapem mycia zębów, jest użycie płynu do płukania ust. Pozwoli on na usunięcie pozostałości po jedzeniu i napojach z miejsc do których nie dotarliśmy ze szczoteczką i nicią dentystyczną.

6. Pamiętaj o zabiegach higienizacyjnych i wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym

Przynajmniej raz na pół roku każdy pacjent powinien zgłosić się na kontrolę stomatologiczną i profesjonalny zabieg higienizacyjny wykonywany w gabinecie stomatologicznych przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną.

Pamiętajmy, tylko dzięki regularnym kontrolom jesteśmy w stanie uniknąć pogłębienia się problemów dotyczących zdrowia całej jamy ustnej.

Diese Website verwendet Cookies, um Dienste auf höchstem Niveau bereitzustellen. Wenn Sie die Website weiterhin nutzen, stimmen Sie deren Nutzung zu.

Akzeptieren Weiterlesen