Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

;

Kluczem do naszego ZDROWIA okazuje się być codzienna higiena jamy ustnej i zębów oraz regularne przeglądy stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym !

Stan zdrowia jamy ustnej wpływa bowiem na cały nasz organizm. Stany zapalne obecne w jamie ustnej, będące wynikiem długotrwałych zaniedbań (głęboka próchnica, choroby przyzębia i zapalenia dziąseł) mogą powodować: nadciśnienie i choroby serca, kłopoty z żołądkiem, nowotwory jamy ustnej, cukrzycę, zapalenie trzustki, a nawet sepsę. Dlatego tak ważna jest regularna higiena jamy ustnej.
Na edukację naszych Pacjentów w tym zakresie w Stomatologii Sypień kładziemy szczególny nacisk.

Główną przyczyną próchnicy, chorób dziąseł, a w konsekwencji głębokich destrukcji przyzębia jest płytka nazębna. Jej właściwe usunięcie to jedyna skuteczna droga do uniknięcia problemów związanych z tymi przewlekłymi i uciążliwymi schorzeniami.

Płytka nazębna to osad gromadzący się na zębach i dziąsłach, która składa się w 80% z bakterii i toksycznych produktów ich przemiany materii. Toksyczne produkty przemiany bakteryjnej to kwasy odpowiadające za rozkład i niszczenie szkliwa zębów prowadzące do próchnicy i związki chemiczne prowadzące do destrukcji tkanek przyzębia.

Niezbędną do życia energię bakterie czerpią z resztek pokarmowych, przede wszystkim słodkich. Im dłużej rozkładające się resztki pokarmowe pozostają w jamie ustnej, tym większy stopień ich wykorzystania i przetworzenia przez bakterie. Poza bezpośrednim wpływem destrukcyjnym w postaci produkcji toksyn, bakterie tworzące płytkę nazębną ułatwiają jej kolonizację przez kolejne drobnoustroje, co nasila cały proces. Istotne jest też mechaniczne działanie skamieniałej płytki na brzeg dziąsła, jego odwarstwienie i przez to ułatwianie inwazji drobnoustrojów w głębsze struktury przyzębia. Kwaśne produkty przemiany, inne toksyny bakteryjne, rozkładające się resztki to efekt zaniedbania higieny jamy ustnej.

Prostym sposobem prowadzącym do ich eliminacji raz na zawsze to dbałość o codzienną higienę.

Na skuteczną profilaktykę składają się zarówno zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym, jak i samodzielnie przez pacjenta. Ważne jest aby wiedzieć jak to robić, a do tego konieczny jest szczegółowy i indywidualnie dobrany instruktaż higieny. Prawidłowa higiena to najważniejszy oręż w życiu pacjenta.

Higiena jamy ustnej jest utrzymywana dzięki zabiegom higienizacyjnym, które można podzielić na:

wykonywane przez pacjenta w domu

profesjonalne zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinecie stomatologicznym

W domu możemy dbać o higienę przede wszystkim poprzez prawidłowe szczotkowanie zębów. Regularne szczotkowanie zębów ma zapobiegać powstawaniu wielu chorobom zębów i dziąseł. Eliminuje również nieprzyjemny oddech, usuwa resztki jedzenia i płytkę nazębną. Do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej zalecane jest szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku przez 2-3 minuty.

Aby prawidłowo szczotkować zęby musimy pamiętać nie tylko o doborze odpowiedniej szczoteczki do zębów i pasty. Musimy przede wszystkim wybrać odpowiednią metodę szczotkowania. Odpowiednią dla naszego uzębienia technikę dobierze dyplomowana higienistka stomatologiczna po profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym. Wybór odpowiedniej techniki uzależniony jest od czynników takich jak: wiek, stanu uzębienia i przyzębia oraz sprawności manualnych pacjenta.

Wśród metod szczotkowania zębów możemy wyróżnić:

⦁ Metodę roll czyli obrotowo-wymiatającą,

⦁ Metody wibrujące czyli Bassa, Stillmanna i Chartersa,

⦁ Metoda okrężna inaczej Fonesa,

⦁ Metoda pionowa i pozioma,

Watro nadmienić, że mocne przyciskanie szczotki do powierzchni zębów podczas szczotkowania może skutkować np. krwawieniem z dziąseł, ubytkami przyszyjkowymi czy nadwrażliwością. Jeżeli zauważymy jeden z tych objawów warto rozważyć zmianę techniki szczotkowania.

Poniżej przedstawiamy wybrane metody szczotkowania wraz z linkiem do filmu instruktażowego:

Metoda Roll (obrotowo-wymiatająca):

Jest to metoda tak zwana ząb – dziąsło. Skutecznie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Zalecana młodzieży i dorosłym. Stosować ją można przy stanach zapalnych dziąseł i przy ubytkach klinowych. Włosie szczotki ustawia się w kierunku dziąsła pod kątem 45o do powierzchni zębów i dziąseł. Następnie wykonuje się wymiatania, można w trakcie tego ruchu dodać kilka delikatnych ruchów drgających. Zaleca się wykonanie 4-6 ruchów wymiatających w jednym miejscu.

https://youtu.be/Qc_Q75761rc

Metoda Stillmanna (wibrująca):

W tej metodzie włosie ułożone pod kątem 45 stopni włosiem w kierunku wierzchołka korzenia, jednak część włosia ułożona jest na dziąśle część na powierzchni zębów. Szczotka jest pociśnięta do dziąsła, a następnie wywijana w kierunku brzegów siecznych/powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem wibrującym o niewielkiej amplitudzie. Metoda ta jest metodą masująco-oczyszczającą i jest zalecana na przykład przy recesji dziąseł.

https://youtu.be/U7ZlNoJYZOw

Metoda Fonesa (okrężna):

Zalecana głównie dzieciom [lub osobą mniej sprawnym manualnie] polega na wykonywaniu na powierzchniach zębów ruchów okrężnych pamiętając, że szczotkowanie zaczynamy zawsze od policzkowych powierzchni trzonowców i stopniowo kierujemy się na powierzchnie wargowe. Szczotkę ustawiany pod kątem 90 stoponi. Zęby szczotkujemy przy lekko otwartych ustach. Przy szczotkowaniu powierzchni podniebiennych i językowych siekaczy tu zaleca się wykonywanie ruchów wymiatających. Powierzchnie żujące możemy szczotkować ruchami poziomymi lub okrężnymi.

https://youtu.be/ayhAJcK-yco

Metoda Pionowa:

Polega na ułożeniu włosia pionowo do powierzchni językowych siekaczy i wykonania ruchu wymiatającego, dzięki któremu wymiatamy zalegające resztki pokarmowe.

https://youtu.be/brwi-BObaac

Metoda Pozioma:

Polega na ułożeniu włosi szczotki na powierzchniach żujących zębów bocznych i wykonania ruchów „przód-tył”.

https://youtu.be/X84sehBUF6o

Instrumenty higieny jamy ustnej:

  • szczoteczki do zębów (zwykłe, elektyczne, soniczne),
  • szczoteczki międzyzębowe,
  • nici dentystyczne,
  • irygatory ustne,
  • pasty do zębów.

Rodzaje szczoteczek do zębów.

Bez wątpienia najpopularniejszym na całym świecie przyborem do higieny jamy ustnej jest szczotka do zębów. Najczęściej zalecane są szczoteczki średniej twardości wykonane z cienkich, zbitych w ciasne pęczki włókien. Usuwają one gruntownie miękkie złogi nazębne nie uszkadzając powierzchni zębów i dziąseł. Wymiana szczoteczki powinna mieć miejsce co 2-3 miesiące lub kiedy widać pierwsze oznaki zużycia. Po umyciu zębów szczoteczka powinna być dokładnie wypłukana i pozostawiona do wyschnięcia. Zaleca się także wymianę szczoteczki po przebyciu infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie jamy ustnej.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne. Opierając się na prowadzonych w ostatnich latach badaniach, należy stwierdzić, że umożliwiają one optymalne oczyszczenie, gdyż są skuteczniejsze od tradycyjnych szczoteczek w usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Duży postęp w czyszczeniu zębów stanowią szczoteczkiemitujące fale dźwiękowe tzw. szczoteczki soniczne. Fale dźwiękowe wprawiają w drgania włosie szczotki, rozchodzą się też w płynie (woda, ślina, płyn w kieszonkach dziąsłowych) i wywołują w nim powstanie chmury bąbelków, które oczyszczają mechanicznie miejsca niedostępne dla włókna szczotki. Szczotka dźwiękowa jest też bardzo skuteczna w oczyszczaniu zachyłków w obrębie aparatów ortodontycznych stałych oraz w usuwaniu przebarwień.

Szczoteczka soniczna
Szczoteczka zwykła i elektryczna

Sczoteczki międzyzębowe.

Wyglądają jak miniaturowe szczotki do mycia butelek. Przeznaczone są do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, różnego typu protez z zatrzaskami oraz w implantologii, jako narzędzia do do czyszczania trudno dostępnych miejsc i elementów mocowanych do implantów. Zalecane są również dla pacjentów u których doszło do zaniku brodawki dziąsłowej w wyniku czego powstała pusta przestrzeń między zębami, czyli idealne miejsce do gromadzenia się płytki bakteryjnej i resztek jedzenia. Szczoteczki te mają różne średnice, kształty i długości aby każdy pacjent mógł je indywidualnie dostosować.

Higiena jamy ustnej przy pomocy nici dentystycznej.

Warto pamiętać o tym, że szczoteczka nie zawsze dotrze do przestrzeni międzyzębowych, dlatego te należy oczyścić nicią dentystyczną. Nitka dentystyczna dociera do miejsc niedostępnych dla szczoteczki i pomaga usunąć resztki jedzenia i osadu nazębnego.

1. Aby uzyskać jak najlepszy rezultat poprzez używanie nici dentystycznej, używaj następującej techniki: Zacznij od urwania około 45 cm nici, zawiń jej większość dookoła środkowych palców, zostaw 2-2.5 cm nici której będziesz używał.

2. Trzymając napiętą nić pomiędzy kciukami i palcami wskazującymi, wsuń ją delikatnie pomiędzy szczelinę zębów i przesuwaj z góry do dołu.

3.Delikatnie zegnij nić i nitkuj dookoła podstawy każdego zęba, upewniając się, że docierasz poniżej linii dziąseł. Nigdy nie przegryzaj, nie urywaj nici, ani nie wykonuj nią gwałtownych ruchów. Może to przeciąć delikatną tkankę dziąseł, doprowadzić do krwawienia czy zasinień

4. Kiedy przechodzisz już do czyszczenie kolejnego zęba używaj czystego fragmentu nici. Aby wyjąć nić, stosuj te same ruchy do przodu i do tyłu, przesuwając nić do góry i wyciągając ją z zębów

Nitkowanie daje uczucie świeżości i świeżości ponieważ oczyszcza przestrzenie międzyzębowe dostarczajać tym samym tlen który niszczy bakterie beztlenowe przyczyniające się do powstania próchnicy.

W przypadku nici dentystycznych, najlepiej sprawdzą się nitki w postaci tasiemki, gdyż łatwo wchodzą w przestrzenie między zębowe. Nie szarpią się i nie blokują w przestrzeniach. Nasi specjaliści polecają Satin-Floss firmy Oral-B.

Do higieny mostów na implantach lub zębach zalecamy stosowanie nitki Super-Floss firmy Oral-B. Każda z nici posiada sztywną końcówkę którą łatwo wsuniemy pod przęsło mostu i oczyścimy przestrzeń. Zwykłą nicią nie jest to wykonalne.

Nitka dentystyczna

Higiena jamy ustnej przy pomocy irygatora.

Bardzo istotną grupę urządzeń do utrzymania jamy ustnej, a w szczególności przyzębia, w prawidłowej kondycji higienicznej stanowią irygatory ustne tzw. Water-Pik. Irygacje, zarówno nad- jak i poddziąsłowe, z użyciem różnych końcówek i różnej mocy natrysku mogą być wykonywane przez samego pacjenta podczas codziennej higieny domowej. Ciągły lub przerywany strumień irygatora dostaje się z łatwością do tych miejsc w uzębieniu, gdzie szczotka nie może sięgnąć.

kuteczność irygacji kieszonek dziąsłowych, mimo niewielkiego wpływu na redukcję samej płytki nazębnej jest wynikiem głębokiej penetracji do kieszonek sięgającej 44-71% ich głębokości, co powoduje zmniejszenie ilości bakterii beztlenowych takich jak: Eikenella corrodens, Bacteroides melaningenicus, Porphyromonas gingivalis i Actinobacillus actinomycetemcomitans.

Niewątpliwie najważniejszym efektem zabiegu jest redukcja w płynie kieszonkowym stężenia cytokin IL-1b i TNF uważanych za jedne z najbardziej aktywnych cytokin uruchamiających komórki do produkcji prostaglandyny PGE2 będącej czynnikiem zapaleniotwórczym i niszczącym kość wyrostka zębodołowego

Irygator

Higiena języka.

Istotnym elementem podczas zabiegów higienicznych jest szczotkowanie języka. Gromadzi się na nim nalot zawierający drobnoustroje, złuszczone komórki, stanowiąc rezerwuar składników płytki nazębnej. Dobrze jest mieć osobną szczotkę, którą zdejmuje się znajdujący się na języku osad.

Higiena języka

Wybór pasty do zębów.

Pasta do zębów jest najpopularniejszym i podstawowym środkiem do higieny jamy ustnej. Często Pacjenci pytają, która pasta jest najlepsza. Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ pastę należy dobrać dla Pacjenta indywidualnie. Najlepiej jest wybierać te pasty które zawierają dwa bardzo istotne składniki czyli HYDROXYAPATYT i XYLITOL. HYDROXYAPATYT odpowiada między innymi za remineralizację szkliwa i ogranicza powstawanie nowych ognisk próchnicowych. XYLITOL zmniejsza ilość odkładającej się płytki bakteryjnej. Ważne jest także aby starać również wybierać pasty które nie zawierają fluoru.

Pasta do zębów Haxyl

Profesjonalne zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinecie stomatologicznym.

Oprócz domowych zabiegów higienicznych bardzo ważna jest systematyczna kontrola i wykonywanie profesjonalnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym.

Aby nasz uśmiech zachwycał i zyskał nowy lepszy – zdrowy wygląd raz na pół roku należy udać się do gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów z zakresu HIGIENIZACJI JAMY USTNEJ. Profesjonalna higienizacja powinna być wykonywana w gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowaną HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Pakiet higienizacji składa się z kilku etapów.

Pierwszy etap – Scaling:

Skaling jest zabiegiem bezbolesnym, polegającym na usunięciu twardych złogów nazębnych. Wykonuje się go za pomocą skalera ultradźwiękowego. Ultradźwięki wraz z wodą niszczą cząsteczki złogów, doprowadzając do ich pęknięcia i odrywania od powierzchni zębów. Następnie oczyszczone zęby zostają wypolerowane, dzięki czemu powierzchnia staje się gładka i zabezpieczona przed ponownym osadzaniem się kamienia.

Drugi etap – Piaskowanie:

Piaskowanie to bezpieczny i bezbolesny zabieg. Wykonuje się go przy użyciu piaskarki, czyli urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. W jego trakcie usunięte zostają przede wszystkim osady oraz przebarwienia z powierzchni zębów. Piaskowanie nie usuwa kamienia nazębnego, dlatego stanowi idealne uzupełnienie skalingu.

Zabieg Skalingu – przed i po zabiegu

Trzeci etap – instruktaż higieny jamy ustnej:

Po zakończonym zabiegu higienizacji, higienistka przeprowadza profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej. Spotkanie z higienistką stomatologiczną jest wspaniałą okazją do poznania nowych skutecznych, dotąd przez nas nieznanych metod zapobiegania próchnicy i dbania o zdrowie jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna jest osobą, która z lekarzem stomatologiem stanowi nierozerwalny zespół w walce o zdrowy i piękny uśmiech. Utrzymuje gabinet w gotowości do pracy, prowadzi działania profilaktyczno-lecznicze pod nadzorem lekarza i pełni funkcję promotora zdrowego trybu życia. Wszystkie działania prowadzi w ścisłym porozumieniu z lekarzem stomatologiem, którego rolę uzupełnia, promując porady zdrowotne i regularne wizyty kontrolne. Wśród pacjentów przeprowadza instruktaże higieny, które mają na celu dobranie odpowiedniej do potrzeb i wieku szczoteczki oraz techniki szczotkowania. Przedstawia też technikę stosowania nici dentystycznej, pomaga w doborze odpowiedniej pasty i płukanek antyseptycznych, a także innego sprzętu do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i języka.

Higienistka Stomatologiczna podczas wykonywania zabiegu Scalingu w Klinice Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień w Bielsku-Białej

Jak dbać o higienę jamy ustnej Twojego dziecka?

Kształtowanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej od najmłodszych lat.

Prawidłowe oczyszczanie jamy ustnej powinno być nawykiem wdrożonym już małym dzieciom, a w rzeczywistości jest to obowiązek zaniedbywany i lekceważony. Bardzo ważne jest wpajanie dziecku prawidłowych przyzwyczajeń w utrzymaniu higieny jamy ustnej, co będzie procentowało w dorosłym życiu.

Tak jak zęby dorosłych, zęby dzieci są zagrożone przez płytkę nazębną, która jeśli nie jest regularnie usuwana może spowodować próchnicę, choroby dziąseł, a nawet utratę zębów. Należy zachęcać dzieci do szczotkowania i sprawić aby była to zabawa. Motywowanie pomaga zachować dobre przyzwyczajenia. Ważne jest aby od samego początku dziecko uczyło się prawidłowego szczotkowania. Dziecko poniżej 7 roku życia nie jest dość zręczne aby samemu poprawnie szczotkować, dlatego rodzice powinni nadzorować i poprawiać wykonywane przez nie szczotkowanie.

Czyszczenie zębów u niemowlaka?

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że o higienę jamy ustnej należy zadbać już u dzieci, które jeszcze zębów nie mają. Codzienne oczyszczanie dziąseł dziecka jest jednak zabiegiem niezbędnym, by na pierwszych mleczakach nie pojawiła się próchnica. Dlatego maluchowi należy delikatnie czyścić dziąsła namoczonym w przegotowanej wodzie wacikiem, a pierwsze ząbki oczyszczać miękką, silikonową szczoteczką. Mycie zębów u niemowląt nawet nie wymaga używania pasty, wystarczy szczoteczka zmoczona wodą. Ważne jednak, by użyć jej przynajmniej dwa razy dziennie.

Kiedy na pierwszą wizytę do dentysty?

Około 2 roku życia, aby można było zrobić przegląd zębów i sprawdzić czy wymagają leczenia. Nie powinniśmy zwlekać z taką wizytą ponieważ jeżeli zajdzie potrzeba leczenia stosuje się różne sposoby bezbolesne. Dzisiaj wizyta u dentysty nie jest niemiłym przeżyciem jak bywało kiedyś, a ciekawą przygodą dziecka.

Właściwa dieta a zdrowie jamy ustnej.

Oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej, regularnych wizyt u stomatologa, istotne jest również właściwe odżywianie. Bo to, co jemy także wpływa na stan naszych zębów. Spożywanie produktów zawierających cukier, jest główną przyczyną powstawania próchnicy zębów i chorób dziąseł.

W jamie ustnej człowieka znajduje się ponad 400 typów bakterii. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale w połączeniu z cukrem mogą przynieść katastrofalne skutki dla zębów i dziąseł. Bakterie wykorzystują cukry jako pożywkę, produkują kwasy powodując demineralizację szkliwa i tym samym osłabiając je.

Według Światowej Federacji Dentystycznej próchnica stanowi jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie, dlatego też tak istotne jest ograniczenie cukru i stosowanie jego zdrowszych zamienników. Najlepszym zamiennikiem cukru jest ksylitol.

Ksylitol, czyli cukier brzozowy jest naturalnym i zdrowym słodzikiem, który wzmacnia zęby, a nawet leczy ubytki próchnicze. Ksylitol odwraca wszystkie szkodliwe efekty cukru. Jako iż ksylitol nie poddaje się fermentacji, nie może być zamieniony na kwasy przez bytujące w jamie ustnej bakterie, Dzięki swoim właściwościom pomaga w przywróceniu równowagi zasadowo-kwasowej w jamie ustnej. To zasadowe środowisko nie jest przyjazne dla szkodliwych bakterii, a szczególnie dla najgorszej z nich o nazwie Streptococcus mutans.

Naukowcy, których wyniki badań zostały opublikowane w „Journal of American Dental Association”, wykazali, że ksylitol pomaga zapobiegać próchnicy i innym chorobom zębów.

Cukier brzozowy szybko przywraca właściwe pH w jamie ustnej, zmniejszając czas ekspozycji zębów na działanie szkodliwych kwasów. Ponadto hamuje rozmnażanie bakterii, które są odpowiedzialne za psucie się zębów. Tę tezę potwierdzają również badacze z Harvard School of Dental Medicine (Wydział Stomatologii Uniwersytetu Harvarda), którzy stwierdzają, że „ksylitol wyraźnie zmniejsza liczbę przypadków stomatologicznych”.

Ksylitol wzmaga również wytwarzanie śliny, która także neutralizuje kwaśny odczyn jamy ustnej, dzięki temu znosi suchość w ustach oraz niweluje nieprzyjemny zapach z ust. Stosowanie ksylitolu przed snem, po myciu zębów, chroni nie tylko same zęby, ale i dziąsła. Dobrze jest przed snem rozprowadzić niewielką ilość ksylitolu rozpuszczonego w ślinie po szkliwie zębów i dziąsłach. Czy może być coś piękniejszego – słodycz w ustach, która wspomaga walkę z próchnicą !?

Warto też wiedzieć, że obecność ksylitolu w diecie pozwala zwiększyć dawkę przyswajalnego przez organizm wapnia ma to szczególne znaczenie dla osób zagrożonych lub mających już zdiagnozowaną osteoporozę.

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, w tym właściwe szczotkowanie i nitkowanie zębów, pomaga zapobiegać problemom jeszcze zanim się pojawią. Pamiętać należy że profilaktyka i zapobieganie nawet uciążliwe i czasochłonne jest zawsze korzystniejsze niż długie, męczące i kosztowne leczenie.

Warto podkreślić, że dbanie o piękne i zdrowe zęby nie tylko przyczynia się do poprawienia stanu zdrowia całego organizmu, ale przede wszystkim do lepszego samopoczucia.

Podsumowanie:

1. Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest głównym elementem profilaktyki próchnicy zębów i chorób przyzębia.

2. Codzienne zabiegi higieniczne w jamie ustnej należą do obowiązków każdego człowieka i świadczą o jego kulturze osobistej.

3. Szczotkowanie zębów to podstawowy i najważniejszy zabieg higieniczny w jamie ustnej.

4. Warunkiem skuteczności zabiegów higienicznych jest systematyczne oczyszczanie wszystkich powierzchni zębów przy pomocy różnego rodzaju szczotek, nici dentystycznych, i irygatorów wodnych.

5. Uzupełnieniem utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej jest oczyszczenie języka.

6. Pacjenci noszący protezy posiadający aparat ortodontyczny muszą pamiętać o konieczności utrzymania ich w idealnym stanie higienicznym.

7. Mechaniczne oczyszczanie powinno być uzupełnione stosowanie past oraz płukanek, które uprzyjemniają szczotkowanie zębów i uskuteczniają je.

8. Oprócz domowych zabiegów konieczne są profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowaną HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ.

Niezależnie od wyżej wskazanych działań profilaktycznych każdy z pacjentów powinien zdawać sobie sprawę ze stosowania właściwej diety i konieczności przynajmniej dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym w ciągu roku.

Zdrowa jama ustna, nie ogranicza się do zdolności mówienia, uśmiechania się, wąchania, smakowania, dotykania żucia, przełykania i wyrażania poprzez mimikę różnych emocji, bez odczuwania bólu lub jakichkolwiek innych dolegliwości i chorób zespołu twarzoczaszki. To podstawowy składnik zdrowia i dobrostanu, tak fizycznego jak i psychicznego człowieka. Odzwierciedla fizjologiczne, społeczne i psychologiczne właściwości, które wyznaczają jakość życia”

Prof. David Williams,

Diese Website verwendet Cookies, um Dienste auf höchstem Niveau bereitzustellen. Wenn Sie die Website weiterhin nutzen, stimmen Sie deren Nutzung zu.

Akzeptieren Weiterlesen