Mówimy po ukraińsku / Ми розмовляємо українською

Wśród wielu Rodziców panuje błędne przekonanie, iż zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież i tak wypadną.

Według danych Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej aż 85 proc. 6-latków ma dziś próchnicę o różnym stopniu zaawansowania. To jeden z najgorszych wskaźników w Europie. Regularne wizyty u dentysty z 3, 4 czy 5-latkiem deklaruje dziś zaledwie 39 proc. rodziców. Aż 57 proc. rodziców przyznaje wprost, że nie leczy swoim dzieciom zębów mlecznych.

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy nieleczone zęby mleczne sąsiadują w jamie ustnej z zębami stałymi. Próchnica jest chorobą zakaźną. Nie można wychodzić z założenia, że problem ten zniknie razem z wypadającymi mleczakami. Zakażenie może w łatwy sposób przenieść się na rosnące zęby stałe.

Należy pamiętać, że próchnica to choroba zakaźna, która z mleczaków może przenieść się na zęby stałe dziecka.

Ten argument rzadko jednak trafia do rodziców. Aż 87 % jest zdania, że próchnica mleczaków to problem, który rozwiązuje się sam wraz z wypadnięciem zębów. Świadomość skutków ubocznych jest wciąż zbyt mała. Tymczasem próchnica zębów mlecznych może:
zaburzać u dziecka proces żucia, przyczyniając się np. do częstych bólów brzucha, biegunek i niestrawności

  • obecność bakteryjnych ognisk w jamie ustnej może powodować także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, schorzenia sercowo-naczyniowe, stany zapalne nerek, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
  • zaburzać rozwój kości szczęk, przyczynić się do rozwoju wad zgryzu, a także zaburzyć wyżynanie się zębów stałych
  • znaczna ilość bakterii w jamie ustnej może powodować także stany zapalne błony śluzowej oraz zapalenie dziąseł

Zęby mleczne odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju prawidłowego zgryzu

Zęby mleczne utrzymują miejsce dla wyrzynających się zębów stałych oraz stanowią dla nich swoisty drogowskaz, punkt odniesienia. Przedwczesna utrata mleczaka (na przykład z powodu rozwoju próchnicy) może mieć negatywny wpływ na zęby stałe. Ząb stały może wyrznąć się wcześniej lub z opóźnieniem, przyczyniając się do zaburzeń ortodontycznych.
W przypadku zbyt szybkiej utraty zębów mlecznych może wystąpić znaczne upośledzenie funkcji żucia, co niekorzystnie oddziałuje na rozwój kości i mięśni twarzy Dziecka. Zatem konsekwencje lekceważenia chorób związanych z uzębieniem mlecznym mogą być naprawdę poważne!

O zęby mleczne należy dbać od wczesnego dzieciństwa. Na początku to rodzice muszą pamiętać o higienie jamy ustnej swojej pociechy oraz wyrabiać w niej nawyk regularnego mycia zębów. Na rynku dostępny jest szereg akcesoriów i past przeznaczonych dla dzieci, które pomagają zadbać o odpowiednią ochronę ich zębów.

Podsumowując, dlaczego należy dbać i leczyć zęby mleczne:

  • próchnica zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe;
  • zła kondycja zębów mlecznych może przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu;
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych upośledza funkcje żucia i wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy;
  • chore zęby mleczne powodują dyskomfort i ból u Dziecka;
  • nieestetyczny uśmiech, zwłaszcza u nieco starszych Dzieci, może negatywnie wpływać na relacje z rówieśnikami.

Diese Website verwendet Cookies, um Dienste auf höchstem Niveau bereitzustellen. Wenn Sie die Website weiterhin nutzen, stimmen Sie deren Nutzung zu.

Akzeptieren Weiterlesen